Yaşam

Beethoven’dan Schubert’e Klasik Müzisyenlerin Gizemli Ölümleri: 9. Senfoninin Laneti

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında bir hurafe ortaya çıktı. Bu batıl inanç, bestecilerin 9. senfonilerini yazarken öleceklerine olan inançtır. Bestecilerin canını sıkan ve klasik müzik tarihini yakından ilgilendiren bu batıl inanca yakından bakalım!

Batıl inanç, 9. senfoninin bestecilerin son senfonisi olacağı niyetine dayanmaktadır. Hatta insanlar bestecilerin ya 9. senfoniyi yazarken ya da 10. senfoniyi tamamlayamadan öleceklerine inanıyorlardı.

İlgili Makaleler

Bu görüşe inanan kişilere göre dokuzuncu senfonisini besteleyen bir besteci, hayatında bir dönüm noktasına ulaşmıştır. Besteci onuncu senfonisine hazırlanıyorsa kadere meydan okuyor demektir.

Bu fikrin batıl mı yoksa gerçek mi olduğunu merak ediyorsanız gelin yakından bakalım!

9. senfoninin bestecilerin sonu olduğu fikrinin gerçeklikle bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz. Zira dokuzuncu eserini tamamlayıp ölenler arasında Beethoven, Schubert, Dvoák ve Vaughan Williams gibi ünlü besteciler yer alırken, Anton Bruckner dokuzuncu eserini bitiremeden hayatını kaybetmiştir. Bu isimler dikkate alındığında hurafenin o kadar da hurafe olmadığı düşünülebilir.

Mahler, 9. senfoni lanetine inanan ve ona takıntılı hale gelen ilk sanatçıydı.

Mahler, sekizinci senfonisini tamamladıktan sonra bu laneti ve hurafeyi aşmak için ilginç bir plan yaptı ve senfoni kelimesi yerine ‘Das Lied von der Erde’ kelimesini kullandı. Yine de senfoni, senfoni anlamına geliyordu ve o, onuncu senfonisini hazırlarken öldü.

Ralph Vaughan Williams harika bir iş çıkardı.

Williams; Konçerto, bale, sinema müziği, koro müziği gibi birçok esere imza attı ve daha sonra 9. senfonisini besteledi. Williams, 9. senfonisini besteledikten birkaç hafta sonra öldü. Ünlü sanatçının ölümü ailesini ve arkadaşlarını şoke etti, çünkü Williams ölmeden bir gün önce bile oldukça sağlıklıydı.

Ünlü besteci Arnold Schoenberg ise besteciler üzerine yazdığı bir yazıda 9. senfoninin lanetini şu cümlelerle anlatmıştır;

Bunun ötesine geçmek isteyen herkes ölmeli. Görünüşe göre onda, şu anda bilmememiz gereken, hazır olmadığımız bir şey verilebilir. Dokuzuncuyu yazanlar ahirete çok yakın durmuşlardır.

Bu kadar sanatçının ölümüne neden olan 9. senfoni nedir merak edenler için ?

Beethoven 9 – Chicago Senfoni Orkestrası – Riccardo Muti

Bruckner – Senfoni No. 9 – Bernstein

GUSTAV MAHLER SENFONİ NR 9 Bernstein

Ralph Vaughan Williams: E minör Senfoni No 9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu